TOP 16: najlepsze zioła i rośliny lecznicze na trawienie

 

Problemy z trawieniem mogą dopaść każdego z nas. Jak sobie z nimi radzić? Dla tych, którzy chcą uniknąć sięgania po leki, cennym wsparciem w walce z takimi dolegliwościami mogą się okazać zioła. Po jakie rośliny lecznicze warto sięgać w chwili, gdy głównym sprawcą problemów ze zdrowiem okazuje się nasz układ pokarmowy?

Miejsce 1. Mięta pieprzowa

Jest jednym z najpopularniejszych leków stworzonych przez naturę, z których korzystamy w chwili, gdy nasz układ pokarmowy odmawia nam posłuszeństwa. Napar z mięty pieprzowej pomaga m. in. przy problemach z wzdęciami, można też z niego korzystać w chwili, gdy głównym problemem są zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego.

Miejsce 2. Len zwyczajny

Siemię lniane, a dokładniej znajdujący się w nim olej, ma wyjątkowo dobry wpływ na nasz układ pokarmowy. Nasiona lnu znane są ze swych przeczyszczających właściwości, dzięki czemu len z powodzeniem może być stosowany w walce z takimi problemami, jak zaparcia. Pomoże on tez tym, którzy cierpią z powodu wrzodów oraz uchyłkowatości jelit.

Miejsce 3. Imbir lekarski

Choroba lokomocyjna, zaburzenia trawienia oraz niestrawność – to tylko wybrane problemy, w łagodzeniu których pomoże nam imbir lekarski. Sproszkowane kłącze lub nalewka z tej rośliny to cenne wsparcie dla naszego schorowanego układu pokarmowego oraz leki, które swą skutecznością zaskoczą każdego.

Miejsce 4. Cykoria podróżnik

Cykoria nie tylko pobudza apetyt, ale też pomaga oczyszczać wątrobę oraz nerki. Ta roślina lecznicza z powodzeniem stosowana jest też w walce z takimi dolegliwościami, jak wzdęcia, wiatry oraz problemy związane z trawieniem.

Miejsce 5. Goryczka żółta

Preparaty, w których znajduje się wyciąg z goryczki żółtej, mogą mieć rewelacyjny wpływ na nasz układ pokarmowy. Dla kogo ta roślina lecznicza może się stać cennym wsparciem? Z pewnością dla tych, którzy cierpią z powodu bólu brzucha oraz dla tych, którzy mają poważne problemy z trawieniem.

Miejsce 6. Figi

Te popularne owoce są popularnym dodatkiem do wypieków i wielu smacznych deserów. Zarówno te świeże, jak i te suszone, mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, a przede wszystkim – na nasz układ pokarmowy. Dzięki nim możemy się szybko i skutecznie uporać z tak uciążliwym problemem, jakim są zaparcia – dość częsta przypadłość, mogąca negatywnie odbić się na ogólnym stanie naszego zdrowia.

Miejsce 7. Alpinia lekarska

Z kłącza alpinii lekarskiej mogą powstać wyjątkowe napary i nalewki, dzięki którym można skutecznie zwalczać takie zaburzenia trawienia, jak zbyt wolne trawienie lub brak apetytu.

Miejsce 8. Kmin rzymski

Naparz kminu rzymskiego to skuteczny lek na takie problemy, jak wzdęcia oraz zakażenia jelitowe. Ta azjatycka roślina pomaga też przy wielu innych zaburzeniach trawienia, zatem w apteczne osób mających częste problemy z pracą układu pokarmowego tej rośliny leczniczej nie może zabraknąć.

Miejsce 9. Bazylia pospolita

Bazylia to popularna przyprawa, która może nas jednocześnie zaskoczyć swymi leczniczymi właściwościami. Napar z takich ziół, jak bazylia, jest przecież jednym ze skuteczniejszych leków na takie problemy, jak niestrawność, wzdęcia oraz utrata apetytu.

Miejsce 10. Aloes

Aloes to jedna z tych roślin leczniczych, które zaskakują swą wszechstronnością. Wiadomo, że aloes rewelacyjnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk, wiadomo też, że jest on cennym wsparciem dla naszego układu immunologicznego. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wielki wpływ może mieć aloes na stan naszego układu pokarmowego. Wyciąg z aloesu jest przecież jednym z najskuteczniejszych środków na zaparcia, może się też okazać skutecznym lekiem dla tych osób, które mają problemy związane ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Miejsce 11. Koper ogrodowy

Koper ogrodowy, często stosowany jako przyprawa, może zadziwić nas swymi leczniczymi właściwościami. Świetnie sprawdza się on w walce z zaburzeniami trawienia, problemach ze wzdęciami oraz bolesnymi skurczami. Efekt? Stosowany jako napar lub nalewka, w wielu domach stał się jednym z najważniejszych leków.

Miejsce 12. Cynamonowiec cejloński

Cynamon pomoże nam w walce z takimi zaburzeniami trawienia, jak mdłości, wzdęcia oraz gazy, można też dzięki niemu łagodzić dolegliwości związane z nieżytem żołądka. Napar z kory cynamonowca pomaga też tym, którzy cierpią z powodu braku apetytu lub wrzodów żołądka – dość częstej, a zarazem niezwykle uciążliwej przypadłości.

Miejsce 13. Babka płesznik

Proszek sporządzony z dojrzałych nasion tej rośliny to naturalny lek na takie problemy, jak zaparcia oraz silne bóle jelitowe.

Miejsce 14. Kolendra siewna

Z tej rośliny leczniczej, a dokładniej z naparu powstającego z jej owoców, mogą korzystać przede wszystkim te osoby, które cierpią z powodu biegunek oraz takich problemów z trawieniem, jak wzdęcia lub odbijanie się. Kolendra siewna pomaga też łagodzić bóle, które są efektem skurczów pojawiających się w rejonie układu pokarmowego.

Miejsce 15. Anyż

Z anyżu korzystać można m. in. przy takich problemach z trawieniem, jak wzdęcia lub problemy związane z odbijaniem się. Nalewki z anyżu pomagają skutecznie uporać się z tymi problemami, a korzystanie z nich pomaga również zwalczać te bóle, które są skutkiem nasilających się problemów z trawieniem.

Miejsce 16. Ananas jadalny

Wyciąg z ananasów to jeden ze skuteczniejszych leków na problemy związane z trawieniem. Ananas jadalny pomaga m. in. przy takich problemach, jak wzdęcia, sięganie po te owoce może również pomóc w walce z nadmierną kwaśnością soku żołądkowego.

 

Problemy związane z trawieniem mogą nam poważnie uprzykrzyć życie, zatem znalezienie środków, które pomogą nam skutecznie walczyć z takimi przypadłościami, dla każdego z nas jest kwestią bardzo ważną. Jeśli w porę nauczymy się sięgać po odpowiednie rośliny lecznicze, szybko i skutecznie rozwiążemy wiele problemów związanych z pracą naszego układu pokarmowego.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz