Skóra wiecznie młoda: jak spowolnić proces starzenia się?

 

Piękna, zdrowa, a przede wszystkim młoda – taka skóra jest marzeniem wielu kobiet. Czasu nie da się niestety zatrzymać. Można jednak sprawić, że proces starzenia się nie będzie przebiegał aż tak gwałtownie, a starzenie się skóry nie będzie tak widoczne.

Co robić, by przedłużyć młodość skóry?

 

Strategiczne punkty: w jakich miejscach skóra starzeje się najszybciej?

Proces starzenia się skóry przebiega powoli, a pierwsze zmiany pojawiają się w niemal niedostrzegalny dla nas sposób. Stopniowa utrata jędrności i elastyczności, pierwsze, dość delikatne jeszcze zmarszczki – oto objawy świadczące o tym, że młodość naszej skóry jest poważnie zagrożona i pora podjąć odpowiednie kroki, by spowolnić proces starzenia się skóry.

Które partie ciała najszybciej się starzeją? Skóra szyi i dekoltu, skóra na twarzy, a przede wszystkim delikatne okolice oczu – oto miejsca, w których zmarszczki pojawiają się najwcześniej. Co możemy zrobić, by zapewnić swej skórze atrakcyjny wygląd na dłużej?

 

Dlaczego nasza skóra się starzeje?

 

Choć o tym, kiedy zaczniemy się starzeć, decyduje wiele czynników (m. in. geny), musimy pamiętać o roli, jaką w walce z procesem starzenia się odgrywa codzienna pielęgnacja. Już po 20-tym roku życia należy się skupić na walce z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, która powoli traci swą siłę i jędrność. Dlaczego? Główną winę ponoszą tu hormony, których niższy poziom wpływa negatywnie na zdolności regeneracyjne naszej skóry.

Młodość skóry uzależniona jest też od stanu środowiska, które nas otacza. Im więcej zanieczyszczeń, tym większe zagrożenie ze strony wolnych rodników, które są głównymi sprawcami wpływającymi na starzenie się skóry. Jeśli chcemy przedłużyć młodość swej skóry, powinniśmy chronić ją przed spalinami, dymem papierosowym oraz przed nadmiernym promieniowaniem UV.

 

Jakie sygnały świadczą, że pora zacząć walkę o przedłużenie młodości?

 

Pierwsze objawy starzenia się skóry są dość charakterystyczne, choć nie zawsze zwracamy na nie należytą uwagę. A szkoda, bo im wcześniej dostrzeżemy niepokojące zmiany, tym szybciej możemy podjąć odpowiednie kroki w walce o utrzymanie skóry w dobrej formie. Nie lekceważmy więc tego, że nasza skóra staje się coraz bardziej sucha i zaczyna powoli tracić elastyczność. To pierwsze objawy starzenia się, które są zapowiedzią dalszych problemów.

Co nas czeka, jeśli nie zadbamy w porę o skórę? Pojawienie się drobnych zmarszczek, zazwyczaj w rejonie ust i oczu, to kolejny problem związany ze starzeniem się. Dalsze problemy wiążą się z nieestetycznymi przebarwieniami skóry, co jest efektem zaburzeń związanych z wydzielaniem melaniny. Jak w porę zadbać o skórę?

 

Jakie kosmetyki mogą nam pomóc w walce z procesem starzenia się skóry?

 

Odpowiednia pielęgnacja cery dojrzałej to przede wszystkim wybór tych kosmetyków, które pozwolą nam zachować młody wygląd na dłużej. Sięgając po kosmetyki nie sugerujmy się jednak reklamami, lecz informacjami umieszczonymi na opakowaniach takich kosmetyków. Jakich składników warto szukać?

Jeśli szukamy cennych sojuszników w walce o przedłużenie młodości swej skóry, sięgnijmy po te kosmetyki, w których znajdują się witaminy A, C oraz E. Witaminy te są skutecznymi pogromcami wolnych rodników, które mogą niszczyć włókna kolagenu i elastyny, a tym samym osłabiać naszą skórę i przyspieszać proces jej starzenia się.

Cennym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej jest też koenzym Q10, dzięki któremu nasza skóra może się szybciej i skuteczniej regenerować. By spowolnić proces starzenia się skóry, warto też szukać tych preparatów, w których znajdują się filtry przeciwsłoneczne oraz retinoidy – substancje wspierające proces regeneracji skóry i korzystnie wpływające na jej koloryt.

 

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa w walce z pierwszymi oznakami starzenia się. Im wcześniej zadbamy o to, by w naszym domu pojawiły się odpowiednie kosmetyki, tym lepiej, a samo starzenie się skóry nie będzie tak gwałtowne i dokuczliwe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz