5 problemów starzejącego się organizmu – Starość nie radość

 

Im starszy nasz organizm, tym więcej problemów związanych ze zdrowiem oraz z pracą poszczególnych narządów. W jaki sposób starzenie się wpływa na nasze życie? Z jakimi problemami będziemy się musieli zmierzyć?

 

5. Skóra i problemy z nią związane

Objawy starzenia się to m. in. szereg niekorzystnych zmian związanych z wyglądem naszej skóry. Z wiekiem staje się ona coraz słabsza, zwiększa się tez jej podatność na urazy. Utrata elastyczności i coraz cieńsza warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej to kolejne czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję oraz wygląd naszej skóry. Poważnym problemem związanym z wiekiem są nie tylko zmarszczki, ale też naczynka krwionośne, które z czasem coraz mocniej przebijają się przez osłabioną skórę. Starzenie się skóry wiązać się też może z powstawaniem ciemnych plam na skórze. Są to tzw. przebarwienia starcze, z którymi dość trudno jest prowadzić skuteczną walkę.

 

4. Osłabione naczynka, czyli skutki problemów z układem krwionośnym

Odbijające się negatywnie na wyglądzie skóry naczynka krwionośne są dowodem na to, że z wiekiem coraz gorzej funkcjonuje nasz układ krwionośny. Ma to swe poważne konsekwencje. Zablokowane, zbyt kruche i osłabione naczynia krwionośne mogą stać się przecież nie tylko przyczyną pogorszenia wyglądu zewnętrznego, ale i poważnych problemów ze zdrowiem. Nieregularna praca serca, dusznica lub dławica piersiowa – oto główne problemy, które z wiekiem stają się dla nas coraz większym zagrożeniem.

 

3. Problemy z trawieniem, czyli skutki zwolnienia metabolizmu

Im starsi jesteśmy, tym wolniejszy staje się nasz metabolizm. I ta zmiana negatywnie wpływa na ogólny stan naszego zdrowia. im więcej problemów związanych z trawieniem, tym większa tendencja do przybierania na wadze. Dodatkowe kilogramy stają się jednym z poważniejszych utrudnień dla osób po 50-tym roku życia, choć wolniejszy metabolizm może sprawiać sporo problemów i tym młodszym osobom.

 

2. Coraz słabszy wzrok

Starzenie się to coraz więcej problemów związanych ze wzrokiem. Im starsi jesteśmy, tym gorzej radzą sobie nasze oczy. Jednym z tych zagrożeń, na które narażone są osoby starsze, jest jaskra – częsta i uciążliwa choroba, mogąca odebrać nam radość z życia. Innym problemem, który atakuje z wiekiem, jest zaćma. Te dwie choroby sprawiają, że nasz wzrok staje się słabszy, a my mamy coraz poważniejsze problemy z widzeniem.

 

1. Gdy szwankuje słuch

Nie tylko wzrok cierpi z powodu upływającego czasu. Im starsi jesteśmy, tym więcej problemów sprawia nam słuch. Dlaczego? Tu główną przyczyną problemów są poważne zmiany, do których z wiekiem dochodzi w rejonie ucha środkowego. Co ciekawe – zmiany te zaczynają się już po 20-tym roku życia, jednak z wiekiem stają się one coraz bardziej dokuczliwe. Jakie są skutki narastających problemów ze słuchem?

 

Wbrew pozorom utrudniony odbiór dźwięków nie jest tu jedynym problemem. Osoby, którym słuch zaczyna sprawiać coraz więcej przykrych niespodzianek, mają też coraz więcej problemów związanych z utrzymaniem równowagi, co staje się przyczyną coraz częstszych upadków i związanych z nimi kontuzji. A że z wiekiem coraz słabsze stają się nasze kości, niegroźny upadek może stać się przyczyną wielu poważnych problemów.

 

Starość nie radość – to powiedzenie zna każdy z nas. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń czeka na nas w jesieni życia. Jak możemy się przygotować do walki ze starością? Pamiętajmy o zdrowej diecie i o prowadzeniu zdrowego stylu życia, wykonujmy regularnie profilaktyczne badania. Im wcześniej zaczniemy dbać o swe zdrowie, tym większa szansa na to, że starość nie będzie dla nas aż tak dokuczliwym problemem.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz