Potas- niedobór i nadmiar jest szkodliwy!

 

Jest jednym z najważniejszych minerałów, bez którego nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Potas to jeden z tych składników, bez których zdrowa dieta nie może się objeść. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobory potasu, jak i jego nadmiar, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat?

 

Jaką rolę odgrywa potas w naszym organizmie?

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków, który ma ogromny wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Dzięki potasowi można utrzymać odpowiednią ilość płynu w organizmie i uchronić się przed problemami z ciśnieniem.

Potas ma jednocześnie ogromny wpływ na stan naszych mięśni, a problemy związane z jego niedoborem odbijają się też na naszych nerwach. Bez odpowiednich ilości nasze serce nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób, pojawić się mogą również poważne problemy związane z wydzielaniem się insuliny.

 

Jakie objawy świadczą o problemach z niedoborem potasu?

Jeśli nasza dieta nie dostarcza nam odpowiednich ilości potasu, jesteśmy narażeni na spore problemy. Objawy niedoboru potasu są na szczęście dość charakterystyczne, zatem każdy z nas ma szansę w porę dostrzec ten problem. Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie? Osłabienie, apatia i uczucie ciągłego zmęczenia to objawy dość typowe w takim przypadku.

Najwięcej sygnałów informujących o problemach z brakiem potasu wysyłają nam jednak mięśnie. Niedobór potasu to częsta przyczyna problemów z mięśniami, przy czym sygnałem wyjątkowo charakterystycznym stają się bolesne skurcze mięśni. Typowym objawem jest też drżenie mięśni, np. łydek. Innym problemem, którego pojawienie się może mieć związek ze zbyt małą ilością potasu w diecie, są problemy z zaparciami i wzdęciami.

 

Gdy potasu jest zbyt wiele…

Niedobór potasu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, jednak i nadmiar tego minerału nie jest sytuacją zadowalającą. Zbyt duże stężenie potasu w organizmie ma negatywny wpływ na pracę serca i może doprowadzić do poważnych zaburzeń w jego pracy.

Nadmiar potasu wpływa też negatywnie na nasz układ nerwowy oraz na mięśnie, skutkiem takiej sytuacji mogą być też tak poważne problemy, jak zaburzenie świadomości. Na szczęście w przypadku osób zdrowych problemy związane z nadmiarem potasu, jak i z jego niedoborem, pojawiają się dość rzadko.

 

Dieta a potas – w jakich produktach można go znaleźć?

By nasza dieta dostarczyła nam odpowiednich ilości potasu, powinny się w niej znaleźć konkretne produkty. Potas znajduje się m. in. w suszonych owocach, które dla każdego z nas mogą się okazać zdrową i wartościową przekąską.

Kakao, czekolada, chude mięso oraz ryby – oto kolejne produkty, w których pojawia się potas. Nie zapominajmy też o ziemniakach. Co ciekawe, bardzo duże ilości potasu znajdują się w figach, zarówno suszonych i świeżych.

 

W zdrowej diecie potas zajmuje miejsce bardzo ważne. Niebezpieczny dla zdrowia jest zarówno jego nadmiar, jak i niedobór. Pamiętajmy o tym i układajmy swą dietę w taki sposób, by uniknąć skrajności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz