Marihuana, kannabinoidy i kakao…

 

Co łączy kakao i marihuanę?

Rośliny mogą oddziaływać na ludzki organizm na wiele różnych sposobów. To, co łączy marihuanę i kakaowiec to zawartość kannabinoidów. Oddziałują na nasz organizm poprzez pobudzenie receptorów CB występujących w licznych organach i tkankach naszego ciała.

 

W przypadku kakaowca substancją zaliczaną do kannabinoidów, którą zawiera ta roślina jest anandamid.  W zależności od przyjętej dawki i rodzaju kannabinoidu różna będzie reakcja organizmu.

W związku z tym, czy po kilku szklankach ciepłego kakao możemy się spodziewać nieoczekiwanych efektów? Raczej nie, choć kubek ciepłego kakao przez wielu jest polecany przed położeniem się do łóżka, ponieważ może ułatwić zasypianie.

 

Gdzie znajdują się te receptory i na co mają wpływ?

 

W wielu różnych miejscach naszych organizmów zlokalizowane są receptory CB1 i CB2, tworzące część układu endokannabinoidowego. Wiążąc się z kannabinoidami zawartymi w pokarmach, używkach lub tymi, które wytwarza nasz organizm samodzielnie wpływają na pracę licznych układów i organów w naszym ciele, a to wszystko ma jeden istotny cel – utrzymanie homeostazy, a więc równowagi organizmu.

 

Receptory typu CB1 zlokalizowane są głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, macicy, jądrach, nasieniowodach, pęcherzu moczowym, płucach, sercu, grasicy, śledzionie, komórkach układu immunologicznego, a nawet w tkance tłuszczowej. Receptory CB1 występujące w układzie nerwowym powiązane są z wieloma jego funkcjami, takimi jak czynności ruchowe, procesy poznawcze i pamięć, a także w mechanizmach wzmocnienia pozytywnego i reguacji pobierania pokarmu.

Receptory CB2 o głownie immunomodulującym działaniu znajdują się w śledzionie, migdałkach, limfocytach B, limfocytach T, monocytach i makrofagach.

 

Jak widać zróżnicowanie tkanek, w których znajdują się receptory układu endokannabidoiwego jest ogromne, co przekłada się na jego istotne znaczenie w zachowaniu właściwej pracy organizmu.

 

Układ kannabinoidowy odgrywa także rolę w hamowaniu odczuwania bólu. Większe pobudzenie receptorów tego układu stwierdzono podczas stanów zapalnych oraz bólów neuropatycznych, a wiec bólów ostrych i przewlekłych. Co ciekawe, układ ten może brać udział w neuroprotekcyjnym działaniu kannabinoidów na układ nerwowy w stanach niedokrwienia, nieodtlenienia i pourazowych.

 

Kannabinoidy regulują wiele funkcji fizjologicznych związanych z równowagą energetyczną organizmu i pobieraniem pokarmu, oraz wpływając na działanie hormonów i neuroprzekaźników odgrywają znaczącą rolę w odczuwaniu i hamowaniu stanów psychologicznych takich jak depresja, czy odczuwanie lęku, stresu pourazowego, oraz mogą działać ochronnie w chorobach neurodegradacyjnych jak choroba Alzeimera lub stwardnienie rozsiane.

 

Tak liczne występowanie receptorów typu CB i łatwość pozyskania substancji, które na nie wpływają daje duże pole do popisu dla badaczy, poszukujących rozwiązań na wiele medycznych problemów, a naturalne kannabinoidy występujące w roślinach są obiektem badań naukowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz