Chorujesz na nią co roku. Może doprowadzić do zawału serca

Unosi się swobodnie w powietrzu, które wciągasz podczas oddychania, a wraz z nim wirus grypy. W chwilę po dostaniu się do organizmu skłania komórki nabłonka, aby te wchłonęły go do wewnątrz.

6 godzin później komórka umiera, pęka i uwalnia kolejne kopie wirusa, aby te atakowały kolejne komórki.

Tak rozpoczyna się zakażenie wirusem grypy.

 

Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najgroźniejszy jest wirus grypy typu A i B, natomiast wirus grypy typu C powoduje chorobę o łagodnym przebiegu.  Każdego roku na świecie na grupę chorują miliony osób, nawet do 15% populacji światowej. Z czego 3-5 milionów osób wykazuje jej bardzo ciężki przebieg. Wynika to z dużej zmienności i zdolności do mutacji, zwłaszcza wirusa grypy typu A.

 

Zdolność do szybkich zmian jest głównym atutem grypy, dlatego nawet szczepienia ochronne nie dają 100% odporności.

 

Każdego roku WHO jedynie przewiduje, jaki szczep wirusa będzie najbardziej aktywny. Na tej podstawie są przygotowywane szczepionki. Takie przewidywania na nie dają nam gwarancji, że w danym sezonie nie zachowujemy i nie zaatakuje nas grypa. Jednak warto jest rozważyć szczepienie profilaktycznie, ponieważ groźniejsze od samego przebiegu grypy mogą okazać się jej powikłania.

 

 

Grypa, powikłania

Do najczęstszych należą powikłania ze strony układu oddechowego, wynikające z nadmiernego złuszczania się nabłonka i odsłonięcia błony podstawnej.

Grypa powoduje, że tkanki są narażone na ataki bakterii, które chętnie korzystają z możliwości rozwoju i rozmnażania się tam, gdzie naturalne bariery ochronne organizmu są osłabione. Najczęstsze powikłania ze strony układu oddechowego to zapalenie zatok, które może doprowadzić nawet do zapalenia oczodołu, zapalenie oskrzeli lub płuc.

Groźne powikłania grypy występują także ze strony układu krążenia i serca, które są powodowane bezpośrednim cyctotoksycznym działaniem wirusów, lub pośrednio w wyniku reakcji autoimmunologicznych.

Kolejne powody mogące sprzyjać problemom ze strony układu krążenia to zmiany zmianach w ilości frakcji HDL i LDL cholesterolu, zwiększenie migracji makrofagów do ścian naczyń krwionośnych, zwiększenie agregacji płytek krwi. Grypa więc może spowodować zawał serca.

 

Badania wykazały, że aż 25% przypadków zawału serca jest poprzedzonych infekcjami dróg oddechowych w tym grypy.

Powikłania w przebiegu grypy mogą także prowadzić do zapalenia mózgu, opon mózgowych, zapalenia spojówek, niewydolności nerek.

Okazuje się, że grypa nie jest tak niebezpieczna jak powikłania, na które jesteśmy narażeni po jej przebyciu. Jej groźne skutki są więc niebezpieczne nawet długo po chorobie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz