Nie łącz tych leków z czosnkiem, powoduje szkodliwe interakcje!

Czosnek w związku ze swoim składem chemicznym istotnie wpływa na właściwości niektórych leków. Poprzez wpływ na ich farmakodynamikę i farmakokinetykę powoduje interakcje. Czosnek (Allium sativum), dzięki zawartości związków siarki i kwasów fenolowych, wykazuje działanie bakteriobójcze, szczególnie istotne przy infekcjach górnych dróg oddechowych, działa napotnie i obniża gorączkę.

Wykazuje także działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Niestety mimo wielu wspaniałych właściwości tej byliny, są grupy osób, które powinny zwrócić szczególną uwagę na skład przyjmowanych leków podczas wspierania organizmu w walce z infekcjami czosnkiem.

 

Nie łącz czosnku z paracetamolem i aspiryną!

 

W panującym obecnie sezonie zimowym nie sposób nie zauważyć zwiększonej zachorowalności względem innych pór roku, na takie choroby jak przeziębienie czy grypa. Często sięgamy wtedy po łatwo dostępne leki bez recepty.

Niestety, przyjęcie czosnku razem z lekami zawierającymi paracetamol, istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, zwłaszcza, gdy czosnek zostanie spożyty w nadmiarze. Za ten efekt odpowiada akroleina powstająca w wątrobie z alliiny zawartej w czosnku.

Podczas przyjmowania aspiryny, której składnikiem aktywnym jest kwas acetylosalicylowy zmniejszający krzepliwość krwi również powinniśmy nie przesadzać z ilością czosnku, który spożywamy, ze względu na to, że substancje w nim zawarte również wykazują podobne działanie.

 

Leki przeciwwirusowe i czosnek nie idą w parze.

 

Czosnku muszą unikać również osoby przyjmujące lek, którego substancją aktywną jest sakwinawir. Jest on lekiem przeciwwirusowym, inhibitorem proteazy, stosowanym w leczeniu osób dorosłych zakażonych wirusem HIV. Czosnek poprzez swoje działanie obniża stężenie i działanie leku.

 

Leki przeciwzakrzepowe i czosnek zwiększają ryzyko krwawień.

 

Kolejną grupą osób, które powinny przemyśleć zażywanie czosnku, są osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, w którym substancją aktywną jest warfaryna lub acenokumarol. W wyniku zwiększonego działania przeciwzakrzepowego pod wpływem substancji aktywnych zawartych w czosnku dochodzi do zwiększonego ryzyka krwawień.

 

Czosnek jest docenianym złotym środkiem nie tylko na walkę z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi ale nawet grzybiczymi. Działa jak łagodny antybiotyk na wiele szczepów drobnoustrojów.

 

Jednak jego popularność w połączeniu z popularnością paracetamolu i innych leków, stosowanych podczas leczenia np. grypy skutkuje często nieświadomym narażaniem się na interakcje różnych substancji w organizmie. Powinniśmy o tym pamiętać sięgając po czosnek.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz