Stres, chęć sukcesu to przyczyny zgrzytania zębami BRUKSIZM

Bruksizm należy do zaburzeń układu ruchowego narządu żucia. Dolegliwość dotyka nawet do 10% dorosłych ludzi. Objawia się często bardzo głośnym zgrzytaniem zębów podczas snu, choć rzadziej objawy zaciskania zębów i zgrzytania występować mogą także w dzień. Cierpiący na tą dolegliwość często nie zdają sobie sprawy z jej występowania.

 

Bruksizm może doprowadzić do starcia zębów, ubytków klinowych, zęby stają się rozchwiane i wrażliwe.

 

Intensywna praca mięśni podczas snu może doprowadzić do ich przerostu i ogólnego napięcia, w konsekwencji bólami głowy, obręczy barkowej i mięśniami przykręgosłupowych, a nawet zwyrodnień i uszkodzeń stawów.

  • 86% chorych odczuwa ból w obrębie twarzy, szyi, pleców, gardła lub ramion.
  • 80% cierpiących na bruksizm wykazuje zwiększoną senność w ciągu dnia, w wyniku ciągłych przebudzeni w nocy i przerywanego snu.
  • 50% osób zauważa obniżenie libido i 38% osób wykazuje zaburzenia seksualne.

 

Przyczyny bruksizmu nie są jednoznaczne

 

jednak wady zgryzu i wady rozwojowe jamy ustnej zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bruksizmu. Wady te często prowadzą do zwiększonej aktywności mięśni żwaczy i ich nadmiernego pobudzenia.

Co ciekawe badania wskazują, że przyczyną tego zaburzenia jest uszkodzenie hamujących obwodów pnia mózgu i spadku możliwości regulowania aktywności innych struktur przez nasz mózg.

Również środki przeciwdepresyjne – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI wpływają na efekt hamowania dopaminy i w konsekwencji prowadzić mogą do zaburzeń snu i występowanie incydentów bruksizmu

Czynniki psychologiczne w tym odczuwany na co dzień stres i napięcie emocjonalne również odbijają się na jakości snu i na napięciu mięśni, co często jest kojarzone z przyczyną tego zaburzenia. Stres zmienia wrażliwość receptorów w mięśniach i w konsekwencji powodować może zwiększony i niekontrolowany skurcz mięśni.

 

Zaburzenia nastroju i agorafobia u mężczyzn jak i nadmierna wrażliwość na stres u kobiet są czynnikami które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego zaburzenia. Zaburzenia lękowe, silne nastawienie na sukces to kolejne z przyczyn.

 

Niektóre badania wykazują, że bruksizm jest silnie związany z pewnymi cechami osobowości i występowaniem uczucia agresji, niepokoju, nadmiernej  aktywności i potrzeba kontroli, a więc osób nieustannie śpieszących się, ambitnych, angażujących się w różnorodną działalność, chętnie konkurujących z innymi.

Ogólne napięcie i stres może prowadzić także do innych parafunkcji takich jak obryzanie paznokci, warg, czy nawet błony śluzowej policzków.

Kiedy bruksizm zaczyna dawać się we znaki zębom i dziąsłom warto rozważyć wizytę u stomatologa w celu wykonania szyn relaksacyjnych. Wcześniej jednak bruksizm można łagodzić środkami uspokajającymi, czy technikami relaksacyjnymi.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz